Výroba mastiček
Mast z Ginkgo biloba se používá především na prokrvení končetin a pokožky. Osvědčila se i na obličejové části, kdy dochází díky prokrvení k nastartování rychlejší obnově podkožních buněk a tím k vyčištění pokožky jež má za následek omlazující efekt. Nesmíme zapomenout i na hlavní použití masti a tím je masáž nohou a paží - v Japonsku a staré Číně nejznámější regenerace po těžké práci.
Výroba není nijak extrémě náročná, ale obecně platí čím déle mastičku vyrábíme, tím je silnější.
Já vyrábím masti pouze z čisté vazelíny, kterou lze koupit v lékárně. Dají se ale vyrábět i z lanolínu a čistého vepřového sádla. Pozor jde o tuky, takže se špatně mísí s vodou!
Nejprve je dobré si připravit tzv. olejovou výluhu to je že pokrájíme či jinak podrtíme listy, dáme do menšího hrnce a zalijeme nejlépe olivovým olejem tak, aby bylo vše ponořené a mírně zahříváme, občas prstem zkusíme teplotu, jestliže ucukneme, už je zle. Po zahřátí 10-15 min, přelijeme do nějaké uzavíratelné nádoby(zavařovací sklenice, dózy). Po vychladnutí uzavřeme a vložíme do lednice na 1-2 dny.
Po 1-2 dnech přelijeme přes plátýnko a vymačkáme. Když se v oleji vyskytují ještě částečky, přecedíme jej přes plátno ještě jednou.
Tuk(vazelínu) opatrně zahříváme ve vodní lázni, až se rozpustí. Nesmí být příliš horká. Do toho pak přidáváme listy či semena Ginkgo biloba - nebojte se přidat více listů, čím více tím lépe ( já přidávám ještě 2 čerstvé listy máty peprné). Směs opatrně zahříváme cca 30min. Často mícháme. Asi 5 min před koncem zahřívaní důkladně vmícháme naší čirou olejovou výluhu.
Pak vše přelijeme přes husté sítko nebo přes tenké plátno a vše vymačkáme. Necháme skoro vychladnout a občas míchneme. Když začne mast tuhnout, přeléváme do nádobek a necháme úplně vychladnout. Skladujeme v chladu a temnu.